Vďaka hypotéke si môžete dovoliť vaše vysnívané bývanie za cenu, ktorá nezruinuje rodinný rozpočet. Pokiaľ už hypotéku máte, tak si urobte poriadok vo vašich úveroch. Znížte si mesačnú splátku a odľahčite rodinný rozpočet.

Hypotéka

Hypotekárny úver alebo hypotéka je úver zabezpečený záložným právom k nehnuteľnosti. Je to teda úver, ktorý dlžník dostane pod podmienkou založenia nehnuteľnosti. Vzhľadom na to, že nehnuteľnosť je dobrou zálohou, má takýto úver obyčajne pomerne nízke úročenie.

Na Slovensku sa spravidla rozlišujú tri typy : 

1. Hypotekárny úver – môže byť poskytnutý do výšky 70 % hodnoty zabezpečenia nehnuteľnosti a klient si môže uplatniť nárok na štátnu podporu, ak ju štát poskytuje a klient spĺňa podmienky. Banky zvyšujú túto hodnotu tak, že úver rozdelia na dve časti – hypotekárny (do 70 % LTV) a zvyšok spotrebný úver. V prípade kombinácie so spotrebným úverom je dôvodom to, že zákon dovoľuje bankám poskytnúť hypotékárny úver maximálne do výšky 70 % z hodnoty nehnuteľnosti (tzv. LTV)

Hypotekárny úver pre mladých je štátom bonifikovaný úver, pri ktorom je úroková sadzba znížená o príspevok štátu (-2 %)  a príspevok banky (-1 %).

Na štátnu bonifikáciu má nárok: 
1) fyzická osoba, ktorá neprekročila 35 rokov (ak sú poberateľmi hypotekárneho úveru manželia, musia podmienku veku splniť obaja), 
2) osoba, ktorej priemerný mesačný príjem bol za predchádzajúci kalendárny rok najviac 1,3 násobkom priemernej mesačnej nominálnej mzdy za kalendárny štvrťrok predchádzajúci kalendárnemu štvrťroku, v ktorom bola podaná žiadosť o hypotekárny úver. Ak sú žiadateľmi manželia, túto podmienku musia splniť obaja osobitne. Za obdobie Od 01.07.2017 – 30.09.2017 = 1 166,10 €

Pri hypotekárnom úvere pre mladých je kľúčové akým spôsobom banka pripisuje štátny príspevok. Rozdiel v zostatku po 5 rokoch je viac ako 2 500 € pri tom istom úroku v rôznych bankách.

2. Hypotéka – je dlhodobý úver, ktorého účelom je nadobudnutie, výstavba, rekonštrukcia nehnuteľnosti alebo splatenie poskytnutého úveru 

– so splatnosťou 4 až 40 rokov 
– zabezpečený záložným právom na vhodnú tuzemskú nehnuteľnosť 

Hypotéka na rozdiel od hypotekárneho úveru môže byť poskytnutá aj do výšky 100 % hodnoty založenej nehnuteľnosti.

3. Americká hypotéka –  Nie je klasickou hypotékou, ale bezúčelovým úverom, pri ktorom klient nemusí preukazovať účel použitia poskytnutých finančných prostriedkov. Americká hypotéka má s klasickou hypotékou spoločné to, že je tiež zabezpečená nehnuteľnosťou. Americká hypotéka môže mať splatnosť dlhšiu ako spotrebný úver, teda viac ako 8 rokov. 

Príklad Hypotéky vo výške 100 000 €, so splatnosťou 30 rokov a úrokovou sadzbou 1,5 % p. a. (ročne)

Pre približné výpočty hypotéky môžete použiť túto online kalkulačku: http://www.hypotekarnyuver.eu/hypotekarna-kalkulacka/

Stretnime sa osobne alebo online a pomôžeme vám pripraviť bezplatnú finančnú analýzu.

Chcem sa stretnúť

Chcem sa stretnúť

Získajte viac informácií. Stačí nám len zopár údajov.
Kliknutím na tlačidlo "odoslať" súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naši partneri na bývanie


blog

Súvisiace články

Hypotéky

Hypotéka pre majiteľov s.r.o.

Adrián Hablák

Adrián Hablák 13.08.2022

Hypotéky

Refinancovanie hypotéky. Kde a kedy sa oplatí refinancovať svoju hypotéku?

Ing. Dominik Román

Ing. Dominik Román 01.02.2022

Hypotéky

Najvýhodnejšia hypotéka pri 3-ročnej fixácii. Ktorú banku si vybrať?

Roland Zimermann

Roland Zimermann 01.11.2021